Dobre produkty od dobrych ludzi

W naszej inicjatywie stawiamy na relacje, wzajemne zaufanie i długą współpracę. Jako współzałożycielce kooperatywy spożywczej zależało mi, by każdy każdego znał, by rolnicy i rolniczki spotykali się cyklicznie, rozmawiali o tym co i jak robią, tworzyli więzi. Dzięki temu stali się bardziej uważni, wzrosła jakość produktów i poczucie wspólnoty. Przez ostatnie trzy lata budowałam markę opierając się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Na szczęście nie robiłam tego sama; dzięki wsparciu Stowarzyszenia Adelfi i całego grona dobrych ludzi, nasza kooperatywa działa coraz prężniej, coraz więcej robimy, rozwijamy się.  Nasi klienci są wspierający, otwarci na edukację i mają świadomość, że kupowanie lokalnych produktów to inwestycja w swoje zdrowie. Nauczyli się planować posiłki na cały tydzień i często się chwalą, że zaopatrują się tylko u nas. To miłe, ale też szalenie istotne.

Mamy także świadomość niewystarczalności asortymentu, dlatego też zaczynamy poszukiwania nowych dostawców i dostawczyń. Szukamy ludzi z pasją, z miłością do zwierząt i ziemi. Podczas spotkań z rolnikami zainteresowanymi współpracą z naszą inicjatywą, wyjaśniam jak funkcjonujemy i czego oczekujemy. Działamy lokalnie – czyli sprowadzamy żywność od najbliższych wytwórców; nie z Warszawy, Poznania czy ze słonecznej Hiszpanii – my chcemy tu, od naszych regionalnych dostawców, którzy sami dowożą nam swoje produkty, często po drodze zabierając produkty od innych i tym samym minimalizując ślad węglowy. W ten sposób skracamy również  łańcuchy dostaw – nie kupujemy od pośredników tylko bezpośrednio od producenta.

Zakładając Inicjatywę Łącznik nie zdawałam sobie sprawy, jaka odpowiedzialność na nas spada. Karmimy przecież ludzi. Proponujemy, przedstawiamy i zachwalamy produkty wytwarzane w domach, kuchniach wiejskich; produkty, które kilkanaście godzin wcześniej albo jeszcze nie istniały (np. sery, jogurty), albo rosły sobie w ziemi i korzystały z pięknego, mazurskiego słońca. Produkty wytwarzane przez rolników i rolniczki zrzeszone w naszej inicjatywie. To nie jest produkcja przemysłowa, na wielką skalę i pod linijkę. Czasem coś się nie uda, nie dojedzie, nie zrobi się, bo burza albo inna siła wyższa (np. krowy sąsiada wejdą w pole i zjedzą całą sałatę) pokrzyżuje nam plany. Takie rzeczy też mają miejsce i mamy na to zgodę. Dzielimy się ziemią i jej dobrem.

Inicjatywa Łącznik to grupa ludzi chcących sprzedawać lokalnie i sezonowo. Nasza kooperatywa różni się od innych - tworzą ją rolnicy i rolniczki, a w innych miastach to konsumenci zakładają kooperatywy, by szukać dostawców. My mamy na odwrót. To rolnicy i rolniczki oraz osoby wytwarzające żywność współpracują, by pozyskać klientów. Dzięki temu, że Łącznik działa przy Stowarzyszeniu Adelfi, możemy też edukować, organizować spotkania i działać społecznie, pozyskując na to środki np. z dotacji.

W naszej działalności nie brakuje pasjonatów. Sama jestem osobą z pasją i z wielką przyjemnością współpracuję z podobnymi sobie. Możemy godzinami rozmawiać o ziołach, produkcji sera czy zbiorach i uprawach warzyw. Mamy w ofercie takie perełki jak czarny czosnek, octy o różnych smakach, chleby pieczone na zakwasach lub bezglutenowe. Każdy robi inną kapustę, ogórki czy zakwasy i każda z producentek oraz każdy z producentów jest żywo zaangażowany w swoje działania.

Bezustannie się rozwijamy, szukamy nowych możliwości i sposobów, by Łącznik wzrastał. Dzięki projektowi „Edukacja w Inicjatywie Łącznik” współfinansowanemu ze środków budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, mamy możliwość organizacji spotkań w różnych miejscach z nowymi osobami, które chcą z nami współpracować, dzielić się swoimi plonami lub dobrodziejstwami pozyskiwanymi od zwierząt z pełnym ich poszanowaniem. Mamy też możliwość edukacji naszych odbiorców, w tym również tych najmłodszych, poprzez spotkania z rolnikami i rolniczkami. Organizujemy comiesięczne śniadania, podczas których, przy dobrej kawie, poznajemy się bliżej.

Jeśli chcesz być częścią naszej społeczności – zapraszamy.

Kamila Guzewicz

Projekt "Edukacja w Inicjatywie Łącznik" współfinansowany jest ze środków budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Siedziba

Stowarzyszenie ADELFI
ul. Armii Krajowej 6/9, 19-300 Ełk
87 737-74-82
stowarzyszenie@adelfi.pl

 

KONTAKT

Biura stowarzyszenia

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
ul. Małeckich 3 lok. 24, 19-300 Ełk,
87 737-78-45
owes@adelfi.pl

Centrum Integracji Społecznej AlterCIS
ul. Małeckich 3, lok. 16, 19-300 Ełk
87 737-72-43
altercis@adelfi.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone
Script logo