Subskrypcja

Banery

  

 

 

 

Polityku, zanim umieścisz post z okazji dnia kobiet przeczytaj to.

Aktualności » Polityku, zanim umieścisz post z okazji dnia kobiet przeczytaj to.

2020-03-07 13:59

Za chwilę Dzień Kobiet i na kontach w mediach społecznościowych wielu lokalnych prominentów pojawią się życzenia z tej okazji. Będą kwiaty, będzie o pomyślności, zdrowiu i uśmiechu. Mało będzie natomiast o równych prawach, bezpieczeństwie, zdrowiu czy niezależności finansowej. Nie wszyscy zauważyli, że mamy XXI wiek i zdaje się trudno im odgadnąć co może być w dzisiejszych czasach ważne dla Ełczanek, więc uchylę rąbka kobiecej tajemnicy.

  1. Równość płac kobiet i mężczyzn.

Na początek w samorządzie i instytucjach mu podległych. Kobiety najczęściej zarabiają mniej niż mężczyźni, częściej pracują w ramach niskopłatnych staży i praktyk, rzadziej awansują i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze. Jak wygląda ta sytuacja w naszym mieście? Chętnie się dowiem z analizy wynagrodzeń w urzędzie i instytucjach podległych samorządowi.

  1. Realny dostęp do usług zdrowotnych związanych ze zdrowiem kobiet. Na prywatną (płatną) wizytę do ginekologa można czekać kilka miesięcy, Ministerialny standard opieki okołoporodowej nie jest praktycznie realizowany, a fizjoterapię uroginekologiczną mieliśmy w Ełku tylko okresowo, w ramach projektu. Można by pisać i pisać, zainteresowanych pogłębieniem lokalnych problemów z usługami odsyłam na facebookową grupę ełckich matek, pełną pytań, porad i historii dotyczących kobiecego zdrowia. Sytuację świetnie podsumowuje cytat z mojej koleżanki na ten temat: ” Po ludzku to jest prywatnie, w Białymstoku”

  2. Przemoc seksualna wobec dziewcząt i kobiet.

W naszym powiecie w 2018 roku zgłoszonych na policji zostało 6 przypadków gwałtu, z czego 1 ( powtarzam, jeden) trafił przed sąd. Organizacje pracujące z ofiarami przemocy seksualnej szacują, że co piąta Polka doświadczy w swoim życiu gwałtu. Czy żyjemy więc w małym eldorado wolnym od gwałtów? Nie, większość przypadków nie jest zgłaszana. Skala problemu jest więc olbrzymia, skoro większość tego typu przestępstw uchodzi przestępcom na sucho. Nie wspominam nawet o przypadkach molestowania seksualnego, które w naszej małej społeczności są na porządku dziennym. Edukacja przeciw przemocy na tle seksualnym w szkołach średnich może być pierwszym krokiem do zmian tej zatrważającej statystyki.

  1. Opieka nad małymi dziećmi.

W mieście o wysokim, w skali kraju, przyroście naturalnym, którym samorząd się chwali, działa jeden żłobek publiczny. W Ełku żyje około 1600 dzieci w wieku żłobkowym. Ich rodzicom nie przysługuje już zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem ( do ukończenia 1 roku) a nie mają jeszcze zagwarantowanej opiekę przedszkolnej ( od 3 roku życia). Więc na te ponad półtora tysiąca dzieci jest 236 miejsc w placówkach opieki do lat 3 ( rodzice co ósmego dziecka mają szanse skorzystać z tej formy wsparcia), z czego trochę ponad połowę zapewnia amorząd (125) . Brak opieki nad dzieckiem jest najważniejszym powodem wypadania kobiet z rynku pracy oraz życia społecznego.

  1. Parytety w Radzie Miasta Ełku.

Kobiety stanowią prawie 52% mieszkańców naszego miasta, dlaczego nie mają stanowić połowy składu Rady? Obecnie na 23 miejsca w tym organie mamy 4 Ełczanki i 19 Ełczan. Wierzę w to, że gdyby skład Rady był bardziej zrównoważony, kwestie o których piszę byłyby bardziej zaopiekowane. Sprawy nam bliskie stają się jednocześnie tymi ważnymi.

Dążenie ku równości kobiet jest złożoną i trudną kwestią, zależną od tego co dzieje się globalnie i w skali kraju. Ale sporo ważnych z kobiecego punktu widzenia spraw można rozwiązać na poziomie lokalnym. Niech Dzień Kobiet będzie okazją do konkretnych czynów, nie tylko ładnych słów. A kwiaty już kupimy sobie same.

Autorka: Jonna Kłunejko

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2020 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry