• Targes.pl
  • KONKURSY DLA EŁCKICH NGO 2018
  • SEJM PRZYJĄŁ ZMIANY W USTAWIE O SPÓŁDZIELNIACH SOCJALNYCH
  • KALENDARZ DZIAŁAŃ ECO STACJA W 2018 ROKU
Subskrypcja

Banery

  

 

 

 

Niepraktykujący obywatel - seminarium

Aktualności » Niepraktykujący obywatel - seminarium

2017-04-12 16:51

Stowarzyszenie ESWIP, Chorągiewi Warmińsko-Mazurska Związku Harcerstwa Polskiego  oraz Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapraszają na seminarium z cyklu Społeczeństwo obywatelskie w województwie warmińsko-mazurskim „Niepraktykujący obywatel i edukacja obywatelska”.  Seminarium  odbędzie się 21 kwietnia w Olsztynie.

Narzekamy na bierność mieszkańców, na słabą frekwencję w wyborach, niską aktywność członków naszych organizacji, słaby wolontariat, niezrozumienie czym są organizacje, marny etos działalności obywatelskiej.  Z badania stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim wynika, że znaczna część z nas wie jak powinien się zachowywać obywatel, ale…: (…) zjawisko można metaforycznie określić mianem niepraktykującego obywatela (analogicznie do potocznego określenia tzw. niepraktykujący katolik), co oznacza, że duża część mieszkańców Warmii i Mazur wie, że należy wziąć udział w wyborach, ale nie bierze; wie, że należy angażować się w działania obywatelskie, ale tego nie czyni… (Raport, str. 23, Pozarządowiec nr 1/2017).

Z kolei Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce wypracowana przez polski sektor pozarządowy stwierdza: Dla budowy silnego społeczeństwa obywatelskiego potrzebna jest znacząca zmiana postaw i zachowań obywateli i obywatelek, poczynając od zmiany nastawienia do dobra wspólnego, obywatelskiego zaangażowania, pracy społecznej, filantropii. Bez świadomych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli sektor obywatelski będzie zbyt słaby, by odgrywać znaczącą rolę. Niezbędna jest skuteczna edukacja obywatelska, prowadzona zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i publiczny system oświaty. Jak ta edukacja wygląda w teorii i praktyce będziemy dyskutowali podczas seminarium.

Seminarium  odbędzie się 21 kwietnia 2017 (piątek) w sali sesyjnej  Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, w godz. 11.00-14.00.

Program seminarium w załączeniu.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 20 kwietnia br. pod adres mailowy sekretariatu Rady: ropwwm@gmail.com. 

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © Adelfi.pl 2013 system cms CMS by Quick.Cms
Do góry